Danas se nanbudo vježba u četrdesetak zemalja svijeta, od kojih su najrazvijenija nanbudo središta, a samim time i nacionalni savezi, u Norveškoj, Maroku, Hrvatskoj, Indiji, Turskoj, Italiji, Švicarskoj, Kamerunu, Francuskoj i Španjolskoj. Središnje je upravljačko tijelo nanbudoa na međunarodnoj razini Međunarodna nanbudo federacija (International nanbudo federation), pod čijom se ingerencijom nalazi i središnja sudačka komisija, zadužena za promicanje sportskih disciplina unutar nanbudoa. Stručne komisije Međunarodne nanbudo federacije (INF) zadužene su za organizaciju međunarodnih natjecanja, a, osim toga, zajedno s nacionalnim savezima, organiziraju i redovite međunarodne seminare pod vodstvom vrhunskih svjetskih nanbudo trenera i instruktora. Začetkom ideje nanbudoa u Hrvatskoj smatra se incijativa grupe entuzijasta i zaljubljenika u svijet japanskih borilačkih vještina, 1975. nakon međunarodnog sankukai seminara u Zagrebu.
Službeno je pak, kao vještina i sport nanbudo prisutan u Hrvatskoj od 1978, otkad se prakticira u te godine osnovanom nanbudo klubu “Gradec”. Službenom premijerom nanbudo vještine i sporta pred javnošću u Hrvatskoj, treba smatrati prvi međunarodni seminar pod vodstvom Yoshinao Nanbua 1985. u Zagrebu. Osamdesetih se godina formirala i grupa nanbudo majstora koji danas nose najviše titule u svijetu nanbudoa, Hanshi Petar Turković, 8. Dan, glavni tajnik Međunarodne nanbudo federacije i pokretač nanbudoa u Hrvatskoj, Hanshi Zilhad Mahmuljin, 8. Dan, dugogodišnji izbornik i glavni trener hrvatske nanbudo reprezentacije, te Shihani (učitelji višeg stupnja) Maida Roglić, Boris Keber, Darko Laktašić i Edin Mahmuljin svi nositelji stupnja 6. Dan – i svi redom bivši europski i svjetski prvaci u nanbudo sportu, a danas suci i treneri međunarodnog ranga. Prvo veliko natjecanje na kojemu hrvatski nanbudo osvaja medalju bilo je Svjetsko prvenstvo u Monte Carlu 1987, gdje Srećko Ferenčak osvaja srebrnu medalju. Veliki sportski uspjesi nizali su se od 1988. godine, a svoj puni sjaj poprimili su 1991, kada je Hrvatska nanbudo reprezentacija – kao prva hrvatska sportska selekcija – pozvana na službeno Svjetsko prvenstvo u Barcelonu, gdje osvaja tri zlatne i jednu srebrnu medalju. Kvalitetu rada hrvatske nanbudoke demonstrirale su na mnogim svjetskim prvenstvima, između ostalog u Parizu (1996), na Rogli (2000) , u Kecskemetu (2006), te u Marini di Carrara (2008, 2009, i 2010, 2014, 2015, 2016) zatim na europskim prvenstvima u Oslu (1997), u Platji d’Aro (1999), u Kecskemetu (2003), Milanu (2009), kao i na mnogobrojnim svjetskim kupovima i međunarodnim turnirima.. S tih su se natjecanja redovito vraćali s titulama najboljih nanbudo selekcija, kao i s titulama svjetskih i europskih prvaka. Hrvatska se vrlo brzo izborila za status vodeće nanbudo nacije, ili barem za status jedne od triju najuspješnijih nanbudo reprezentacija u svijetu. S ciljem promicanja hrvatskoga nanbudoa i japanskih borilačkih vještina uopće, unutar Hrvatskog nanbudo saveza oblikovan je i demo team, koji je kvalitetnim nastupima širio ugled nanbudoa i borilačkih vještina u Hrvatskoj i u svijetu. Od 1988. do danas hrvatske su nanbudoke nastupile na preko pet stotina demonstracija u Hrvatskoj i u inozemstvu. Od najistaknutijih nastupa valjalo bi ovdje spomenuti onaj na ponajvećemu svjetskom festivalu borilačkih vještina “BUDO GALA” u Parizu 1996. i 1998.. Nadalje, članovi su hrvatske demonstracijske ekipe sudjelovali te i dalje sudjeluju na brojnim budo festivalima, različitim svjetskim, europskim, međunarodnim i nacionalnim prvenstvima borilačkih sportova, a imali su i niz zapaženih nastupa u najpoznatijim televizijskim show programima.
POVIJEST HNBDS-A
Hrvatski nanbudo savez osnovan je 1989. godine, jedanaest godina nakon osnivanja prvog nanbudo kluba u Hrvatskoj. Najveći uspjeh HNS-a, je priznanje pod hrvatskim imenom od strane Svjetske nanbudo federacije u lipnju 1991., te prvi poziv jednoj hrvatskoj športskoj selekciji na SP pod hrvatskim imenom i stijegom. Kao prva hrvatska športska selekcija – nanbudo reprezentacija je pozvana na službeno SP u Barcelonu, gdje za još međunarodno nepriznatu, neovisnu Hrvatsku, osvaja u kolovozu 1991. – 3 zlatne i 1 srebrnu medalju.
Na tom tragu, Hrvatski nanbudo savez je jedan od osnivača Hrvatskog Olimpijskog odbora koji biva međunarodno priznat od MOK-a, 1992. godine.
Osnivač hrvatskog nanbudoa, nanbudo kluba Gradec te Hrvatskog nanbudo saveza, prof. Petar Turković, biva izabaran dopredsjednikom Hrvatskog Olimpijskog Odbora od 2000.-2002. godine, te imenovan voditeljem radne skupine za izradu prijedloga strategije razvoja hrvatskog športa, Predsjednika RH, 2000. godine. 2010. godine, Hrvatski nanbudo savez je jedan od osnivača Međunarodne nanbudo federacije (INF) s ciljem razvitka, širenja i priznanja nanbudo športa u svijetu. Petar Turković, direktor Hrvatskog nanbudo saveza kao dopredsjednik HOO-a, s delegacijom HOO a, u posjetu predsjedniku MOK-a, Juan Antonio Samaranchu, 2000.g.
HRVATSKI DEMO TIM
U cilju promicanja hrvatskog nanbudoa i borilačkih vještina uopće, oblikovan je “Hrvatski nanbudo demo team”, koji djeluje u okrilju Hrvatskog nanbudo saveza. Taj je tim nanbudoka kvalitetnim nastupima proširio ugled nanbudoa i borilačkih vještina u Hrvatskoj i u svijetu. U razdoblju od 1988. do 2006. nastupio je na preko 500 demonstracija u Hrvatskoj i inozemstvu. Najistaknutiji nastup bio je na ponajvećemu svjetskom festivalu borilačkih vještina “BUDO GALA” 1996. i 1998. u Parizu. Pored toga članovi hrvatske demonstracijske skupine sudjelovali su na brojnim svjetskim, europskim, međunarodnim i nacionalnim prvenstvima borilačkih vještina i sportova te imali veliki broj nastupa u televizijskim emisijama.
Hrvatski „Demo Team“ možete angažirati za nastup na različitim eventima i seminarima. Zainteresirani se mogu obratiti na našu email adresu: nanbudosavez@nanbudo-savez.hr
ZBOR NANBUDO UČITELJA I TRENERA (ZNUT)
Zbor nanbudo učitelja i trenera (ZNUT) jedno je od najvažnijih tijela, koje djeluje pod kapom Hrvatskog nanbudo saveza (HNS), a zaduženo je za metodičku i stručnu izobrazbu hrvatskih trenera. Predsjednik ZNUT-a je renshi Zilhad Mahmuljin, koji zajedno s timom iskusnih trenera organizira trenerske seminare i kampove. Isključivo hrvatski nanbudo klubovi članovi našeg saveza – imaju licenciranoga trenera koji, sudjelujući na takvim seminarima, svoju trenersku licencu redovito obnavlja. Na taj način, osigurava se standardiziran i kvalitetan oblik poučavanja i treninga kako rekreativaca tako i vrhunskih športaša.
NANBUDO POLAGANJA
U sklopu HNBDS-a djeluje ispitna komisija koja je zadužena za praćenje i evaluaciju hrvatskih nanbudoka. Ispiti za niža i viša učenička zvanja održavaju se pred ispitnom komisijom, prema posebno oblikovanome programu, kao i prema Pravilniku, koji regulira rad ispitne komisije. Polaganja zaključno sa crnim pojasom 3. Dan u ingereneciji su Hrvatskog nanbudo saveza, a za polaganja od stupnja 4. Dan na više nadležna je Međunarodna nanbudo federacija (INF).
Stupnjevi u nanbudo vještini (prema pravilniku INF-a)
ODRASLE NANBUDOKE
10. dan (crveni pojas) doshu-soke
9. dan (crveni pojas) hanshi
8. dan (crveni pojas) hanshi
7. dan (crveno-bijeli pojas) renshi
6. dan (crveno-bijeli pojas) shihan
5. dan (crni pojas) shihan dai
4. dan (crni pojas) sensei kyoshi
3. dan (crni pojas) kyoshi
2. dan (crni pojas) shidoin
1. dan (crni pojas) fukushidoin
1. kyu (smeđi pojas) uchideshi
2. kyu (plavi pojas) deshi
3. kyu (zeleni pojas) deshi
4. kyu (narančasti pojas) deshiri
5. kyu (žuti pojas) deshiri
6. kyu (bijeli pojas)
7. kyu (bijeli pojas)
8. kyu (bijeli pojas)
NANBUDOKE JUNIORI
2. dan shonen (crni pojas s bijelom prugom) shidoin
1. dan shonen (crni pojas s bijelom prugom) fukushidoin
1. kyu (smeđi pojas) uchideshi
1. kyu han (smeđi pojas s bijelom prugom) uchideshi
2. kyu (plavi pojas) deshi
2. kyu han (plavi pojas s bijelom prugom) deshi
3. kyu (zeleni pojas) deshi
3. kyu han (zeleni pojas s bijelom prugom) deshi
4. kyu (narančasti pojas) deshiri
4. kyu han (narančasti pojas s bijelom prugom) deshiri
5. kyu (žuti pojas) deshiri
5. kyu han (žuti pojas s bijelom prugom) deshiri
6. kyu (bijeli pojas sa žutom prugom)
7. kyu (bijeli pojas)
8. kyu (bijeli pojas)
Arhiva
- rujan 2022
- srpanj 2022
- lipanj 2022
- ožujak 2022
- veljača 2022
- lipanj 2021
- ožujak 2021
- siječanj 2021
- rujan 2020
- lipanj 2020
- svibanj 2020
- travanj 2020
- ožujak 2020
- siječanj 2020
- studeni 2019
- listopad 2019
- lipanj 2019
- svibanj 2019
- siječanj 2019
- prosinac 2018
- studeni 2018
- listopad 2018
- srpanj 2018
- svibanj 2018
- travanj 2018
- ožujak 2018
- veljača 2018
- prosinac 2017