
SP u katama u Škotskoj
Hrvatska nanbudo selekcija nastupila je na SP u katama u škotskom Dundeeju od 13-18.7. Lana Pribanić (Belić) – nbdk gradec (u prvom nastupu pod novim prezimenom) osvojila je odlično 4. mjesto. Nažalost medalja joj je izmakla za dlaku. Krešimir Major – nbdk gradec hrvatski prvak u katama, ovaj put morao se zadovoljiti sa ulaskom u najboljih 8. Otegotna okolnost nastupu naših natjecatelja bilo je svakako putovanje od 24 sata do kojeg je došlo usljed nevermena u mihenskoj zračnoj luci, kašnjenja na avion iz Frankfurta za Edinburgh, spavanja od par sati u Frankfurtu i jurnjave kombijem do dvorane u Dundeeju, gdje su naši natjecatelji praktički utrčali u dvoranu u trenutku kad su njihove kategorije započinjale sa natjecanjem, pa su nastupili takoreći bez minute vremena za ugrijavanje. U takvim uvjetima, rezultati iako bez osvojenih medalja, za svaku su pohvalu. Prigoda za popravak će slijediti na EP u Francuskoj u studenom ove godine.

IN MEMORIAM DR. JOSIP LUETIĆ – JOŠKO
rujna 2022. godine napustio nas je Dr. Josip Luetić, naš najdraži Joško, Joža, Luj, Čovjek, Liječnik, Nanbudoka…… Kakav Čovjek, kakav Prijatelj, Kakva Ljudina naš Joško – uvijek i za svakoga imao je lijepu riječ, riječ razumijevanja i riječ potpore… Kakav Liječnik! Imao je vremena, empatije i volje da bude na usluzi za svakog pacijenta, poznatog ili nepoznatog, u ambulanti, na hodniku, na ulici, potpuno bi se posvetio svakom tko je trebao liječničku pomoć, savjet, pregled ili bilo kakvu intervenciju u njegovoj ili nekoj drugoj bolnici. U njegovom Institutu, svi su ga znali i obožavali. Od kolega liječnika, sestara, službenika, čistačica, čuvara…. Kad bi prošao hodnikom Instituta već godinama u mirovini, svakih par metara bi ga zaustavljali s osmjehom i pozdravom i porukom koliko im fali…. Ljudi su ga istinski voljeli, kao što je i on volio ljude. Svojim je velikim srcem spasio živote mnogim poznatim i nepoznatim ljudima. Liječnik kakvih je danas vrlo malo i od kakvih bi mladi liječnici trebali učiti ljudskost. U karateu od ranih sedamdesetih, u nanbudou od kasnih osamdesetih – borilački su sportovi bili smisao Joškovog života. Svakodnevni treninzi praktički do kraja života, bili su Joškova duhovna i tjelesna snaga, koju je svaki dan revno upisivao u svoje, za to posebno odabrane bilježnice. Svaki trening, svaki sklek, svaki trbušnjak, svaki udarac nogom ili rukom, svaka izvedena kata bila je upisana u bilježnicu. Svaka je bilježnica na prvoj stranici te godine za koju je bila određena, sadržavala motivacijsku poruku za tu godinu. Snaga, hrabrost, samopouzdanje – Idemo u nove pobjede….bile su samo neke od poruka.. Treninzi su bili njegov život. Njegov život je bio trening. Motivirao je ekipu svojih nanbudo veterana i prijatelja, i Tomu, i Drageca, i Marija i Žaca, ali rijetko tko je mogao istinski pratiti njegov ritam treninga. I kad je ranije ove godine obolio od Covida i jedva ostao živ, vratio se prebrzo treninzima i nije si dao vremena da se potpuno oporavi, počevši žestoko trenirati odmah po izlasku iz bolnice. Vjerojatno i zbog toga, ovaj zadnji meč nije mogao dobiti, iako smo se svi nadali da će i ovaj put čelična snaga njegove volje pobijediti bolest. Borba je trajala gotovo pedeset dana, ali tijelo je bilo preumorno, a i Joško je vjerojatno odlučio da je vrijeme za odmor. Naš najstariji član, sportaš i istinski nanbudoka nas je napustio. Ali u stvari nije. Tu je u našim srcima i mislima, a tamo gore će sigurno vrlo brzo naći neku novu ekipu i zapaliti ih za nanbudo trening. Ne bi me uopće čudilo da se i Kraljica Elizabeta priključi….

Svjetsko prvenstvo u katama
Svjetsko prvenstvo u katama, održano je u Fort Lauderdale-u, u SAD-u, od 2-7. srpnja 2022. Prvenstvo je organizirano u suradnji s Američkom amaterskom atletskom unijom, a okupilo je preko 1500 natjecatelja iz 33 zemlje. Hrvatsku su zastupali Kiara Turković u ženskoj a Vedran i Krešimir Major u muškoj seniorskoj konkurenciji. U vrlo jakom natjecanju Kiara je osvojila izvrsno 5. mjesto u svojoj, a Vedran i Krešimir također odlično 6. odnosno 7. mjesto u svojoj kategoriji. Bila je ovo odlična uvertira i priprema za SP u tradicionalnim disciplinama koje će se održati u Maroku početkom listopada ove godine, na kojem od naših natjecatelja očekujemo napad na najsjajnija odličja.

UPISI U ŠKOLE – KONAČNA RANG LISTA 2022/2023
Sukladno uputama za nacionalne sportske saveze, u pdf dokumentima nalaze se obrazac kriterija sportske uspješnosti sa konačnom rang listom nanbudo kandidata. Kandidati za sportske odjele – nanbudo Obrazac kriterija sportske uspješnosti

Održano polaganje za majstorske pojaseve
Dana 02. ožujka održano je polaganje za majstorske pojaseve Hrvatskog nanbudo saveza. Pred komisijom u sastavu: Prof. PetarTurković, Zilhad Mahmuljin i Boris Keber, kandidati vrhunski sportaši ali i veterani – pokazali su izvanrednu pripremljenost i zavidnu tehničku izvedbu kao i razumijevanje istinskih principa nanbudo vještine. Od sportaša položili su: Fran Juraj Kajs 1. Dan, Krešimir Major 2. Dan, Kiara Turković 2. Dan, Vedran Major 3. Dan, Vedran Tepavac 3. Dan, te veterani – Dr. Jurica Gršić 2. Dan i Branimir Antoljak 3. Dan.

Održan sportski seminar indijskim sportašima
Grupa indijskih sportaša bila je u posjetu Hrvatskom nanbudo savezu (od 19.02. do 23.02.) koji je organizirao edukativno sportski seminar pod vodstvom trenera instruktora Zilhada Mahmuljina i izbornika hrvatske reprezentacije Borisa Kebera. Indijski sportaši i njihovi treneri vrijedno su učili od iskusnijih hrvatskih kolega, te je dogovorena dugoročna suradnja između dva prijateljska saveza.

UPISI U ŠKOLE – KONAČNA RANG LISTA 2021/2022
Sukladno uputama za nacionalne sportske saveze, u prilozima se nalazi obrazac kriterija sportske uspješnosti sa konačnom rang listom nanbudo kandidata. Kandidati za sportske odjele – nanbudo Obrazac kriterija sportske uspješnosti

Poreč – 5.-7-3. održane pripreme hrvatske nanbudo reprezentacije
U Poreču su od 5.-7-3. održane pripreme hrvatske nanbudo reprezentacije pod komandnom palicom selektora Borisa Kebera. Juniorska i seniorska ekipa odradile su odlične trodnevne treninge uz more i u dvorani, te će nastaviti intenzivnim treninzima u svojim klubovima. Ako pandemija dozvoli, ove godine trebali bi nastupiti na nekoliko natjecanja od kojih je najveće, svjetsko prvenstvo, najavljeno za sredinu listopada u Maroku.

IN MEMORIAM – MANUEL BABIĆ (06.11.1994. – 07.01.2021.)
U ova ionako teška i nevesela vremena za sve sportaše pa tako i nanbudoke, duboko nas je potresla vijest o iznenadnoj smrti našeg bivšeg kadetskog reprezentativca, dvadesetsedmogodišnjeg Manuela Babića. Već kao dječarac koji je sa svojim društvom iz kvarta počeo trenirati nanbudo u Kušlanovoj, Manuel je pokazivao veliki talent i na zadovoljstvo sviju nas, razvijao se u pravog malog sportaša, koji je vrlo brzo i rezultatski napredovao te u svojoj kategoriji osvojio više naslova državnog prvaka. To ga je dovelo i u državnu selekciju pa je i na međunarodnim natjecanjima nastupao uz zapažene rezultate. Bili smo tužni kad je odlučio prestati s aktivnim treniranjem i natjecanjem, a sve smo se nekako nadali da će se kao i mnogi drugi, ipak u nekoj kasnijoj dobi vratiti u svoj matični klub Gradec i zajedno sa svojim vršnjacima i kolegama sportašima koji danas čine jezgru naše nacionalne selekcije, nastaviti družiti se – ako ne drugačije, onda barem rekreativno. I nedavno ga je u tom kontekstu spomenula vršnjakinja Dora (koja se također nakon puno godina vratila treningu), pa je to podgrijalo nadu da ćemo ga možda ipak uskoro pozdravit u našem i njegovom dojo-u u Kušlanovoj. Umjesto toga, kao grom iz vedra neba, pogodila nas je strašna vijest i saznanje da nas je Manuel zauvijek napustio. Kraj svakog ljudskog života je teška spoznaja, ali kad mladić u naponu snage, sa toliko izazova pred sobom, jednog dana samo nestane iz naših života – to je za naš um potpuno neshvatljiva i neprihvatljiva činjenica. Nažalost život u takvim situacijama ne daje mogućnost koraka unazad i drugačijeg rješenja. S time se jednostavno moramo pomiriti. Manuela ćemo pamtiti kao dragog mladog sportaša, prijatelja i kolegu, čiji će lik vječno ostati s nama, u mislima i sjećanjima na zajednička druženja, putovanja, smijeh, radost i sve ono najbolje što je nanbudo dao Manuelu i Manuel nanbudou.

Poziv nanbudo sportašima na organiziranu pomoć ljudima pogođenim katastrofalnim potresom
Svi smo svjedoci velike solidarnosti hrvatskih građana u pomoći krajevima pogođenim katastrofalnim potresom. Mnogi naši sportaši uključuju se i direktno pomažu, skupljaju donacije, vrše prijevoz, pomažu u popravcima kuća na terenu. Kako bismo se kao savez bolje koordinirali i u dolazećem periodu organizirali kontinuiranu pomoć, naši članovi koji odlaze na teren skupljaju informacije i znati ćemo točno gdje je najviše potrebna pomoć i kako pomoći konkretnim ljudima i njihovim konkretnim i hitnim potrebama. Kiara Turković od prvog je dana uključena u neke od brojnih organiziranih grupa koje praktički svakodnevno skupljaju, transportiraju pomoć i posjećuju pogođene krajeve da bi saznali kome i kako treba pomoći odmah. Pozivamo sve naše članove koji pomažu ili žele pomoći organizirano uz pomoć saveza, da se jave Kiari na kiaraturkovic@123@gmail.com ili na whatsapp/tel. +385998135405. U ovim trenucima kad nema natjecanja, pokažimo solidarnost, ali i organizaciju i efikasnost koje su uvijek bile odlike nanbudo sportaša. Nikola Gaće, Predsjednik Hrvatskog nanbudo saveza

Josip Luetić – famozna snaga nanbudoa
Dr. Josip Luetić (80g.), najstariji nanbudo vježbač, u paru s Krešimirom Majorom, hrvatskim reprezentativcem, prikazuje Randori ichino katu. Dr. Luetić trenira borilačke vještine skoro 50 godina, od toga nanbudo gotovo 30 godina. Trenira svakodnevno dva puta po dva sata, vodi evidenciju o svakom treningu i količini vježbi koje na njemu izvodi, a primjerice broj trbušnjaka koje izvodi u serijama – dnevno doseže između 1500-2000. Naš Joško dokaz je korisnosti treniranja nanbudoa kao discipline za čitav život. Bolja reklama nanbudo sportu ne treba.

Sportske pripreme hrvatske nanbudo reprezentacije Poreč – 15-20.09.2020
Hrvatska nanbudo reprezentacija održala je pripreme svojih mladih sportaša u Poreču od 15.-20.9. pod vodstvom izbornika Borisa Kebera. Paralelno s pripremama nanbudo reprezentacije, održane su i pripreme hrvatske wushu reprezentacije, pa su određeni dio kondicijskih treninga sportaši oba sporta u dogovoru njihovih trenera odrađivali zajednički. Mlada ekipa, predvođena iskusnim reprezentativcima braćom Major iz zagrebačkog Gradeca, odlično je podnjela žestoke pripreme koje su u nedostatku međunarodnih natjecanja ove godine – poslužile za održavanje forme, podizanje kondicije te team building. Poseban kuriozitet ovih priprema, bila je prisutnost najstarijeg nanbudo sportaša – osamdesetogodišnjeg, dugogodišnjeg liječnika reprezentacije Dr. Josipa Luetića, koji je na kraju priprema demonstrirao svoju formu izvodeći Randori ichi no katu s Krešimirom Majorom, aktualnim svjetskim prvakom, na opće oduševljenje mladih sportaša.

UPISI U ŠKOLE – KONAČNA RANG LISTA 2020/2021
Sukladno uputama za nacionalne sportske saveze, u prilozima se nalazi obrazac kriterija sportske uspješnosti sa konačnom rang listom nanbudo kandidata. Obrazac kriterija sportske uspješnosti Kandidati za sportske odjele – nanbudo

Nanbudo vijesti iz Slavonije
Podmladak nanbudo kluba Nami iz Slavonskog broda slijedi mjere središnjeg ureda a sport i započinje s treninzima. Više o tome u video prilogu. OUSS!

Nanbudo dojo u prirodi
Hrvatska nanbudo reprezentacija snimila je tri serije vježbi „Nanbudo dojo u prirodi“ za Sportsku Televiziju. Prva serija odnosi se na energetske Ki vježbe, druga serija na vježbe ugrijavanja i istezanja donjih ekstremiteta, a treća na izbor tehnika iz respiratorne japanske gimnastike Nanbu Taiso. Suradnja se nastavalja i očekujemo nove nastavke „Nanbudo dojoa u prirodi“.

Hrvatski tisak oprašta se od velikog majstora
Samo da je jednu borbu izgubio ne bi imao milosti prema sebi – izvršio bi harakiri ( Dražen Brajdić, Večernji list 1. svibanj 2020. )

U SJEĆANJE : YOSHINAO NANBU (1943-2020)
Danas smo primili tužnu vijest, da je osnivač Sankukai karatea i Nanbudo vještine i sporta, Yoshinao Nanbu, nepobijeđeni karate šampion i veliki majstor i inovator u borilačkim vještinama ipak izgubio borbu s dugotrajnom bolešću i preminuo u krugu svoje obitelji u Parizu. Yoshinao Nanbu, ostat će zapamćen kao jedan od velikana Budoa, a kroz vještinu i sport koji je osnovao, živjet će i dalje kroz nove generacije sportaša i vježbača. Umjesto duge biografije, u spomen na osnivača našeg sporta, objavljujemo ovom tužnom prigodom izvrstan intervju koji je Zoran Rebac, urednik časopisa Budo International, vodio s velkim majstorom, prigodom seminara u Zagrebu 2003. godine, te se u ime svih nanbudo hrvatskih nanbudo sportaša i poklonika borilačkih sportova, opraštamo od poštovanog učitelja Doshu Soke Yoshinao Nanbua. ZORAN REBAC: INTERVJU S YOSHINAO NANBUOM U ZAGREBU, 2003. GODINE Yoshinao Nanbu – učitelj sedam energija Svi su bili koncentrirani… Napadi su većinom bili skretani u prazno, a zatim je slijedio protuudarac ili zahvat s bacanjem; nešto je podsjećalo na karate, no ujedno je bilo i vrlo različito. Tihe upute, bez striktnih odbrojavanja i predani učenici bez obzira na spol i dob. To su bili moji najjači utisci sa seminara koji je držao osobno Doshu Yoshinao Nanbu 10.Dan; majstor koji je imao smjelosti odabrati svoj put, osmisliti svoju metodu vježbanja, osjećajući da borilačke vještine osim svojeg borbenog dijela moraju pružati pojedincu još nešto… Poklonicima nanbudoa nije isključivi cilj pobjeda nad protivnikom ili na natjecanju, već su to osobe zainteresirane za očuvanje zdravlja, izgradnju stabilne ličnosti i akumulaciju energije (bez obzira na širinu tog pojma), a trening pokušavaju shvatiti kao način života. I sam majstor Nanbu u svojim šesdesetim godinama primjerom pokazuje vitalnost i vrijednost svojeg učenja, te predanost da to učenje prenese na sve one koji njegovu vrijednost prepoznaju. Seminar potkraj 2003. godine u Zagrebu, okupio je preko stotinjak ljudi, ne samo iz Hrvatske nego i susjednih zemalja, a za nas je bio prigoda za jedan ekskluzivni intervju i prisjećanje na početke nanbudoa u Zagrebu, te i ovom prilikom zahvaljujemo majstoru Yoshinao Nanbu na vremenu koje nam je posvetio. BI: Želimo najprije naše čitatelje upoznati s Vama. Recite nam gdje ste rođeni i kako ste došli u kontakt s borilačkim vještinama? YN: Rođen sam 13.02.1943 godine u Kobeu u Japanu. S pet godina, otac me je prvi puta doveo u dojo. On je bio instruktor juda i poslije rata je podučavao judu amrečke vojnike. Imao je 5.Dan Kyoto Butokukan. BI: Kako ste došli u kontakt s karateom? YN: U srednjoj školi počeo sam sa shito ryu karateom, a kasnije na univerzitetu radio sam sa učiteljem Taniem. Dolazio i u njegov dojo na privatne treninge. BI: Bili ste uspješan natjecatelj u studentskim danima, molim vas nabrojite neke od najdražih uspjeha. YN: Dok sam studirao, 1963 godine osvojio sam “Zen Nippon Daigaku karate do Saiyushu Sen Shusho”; to je nešto kao titula najboljeg univerzitetskog prvaka u Japanu. Potom kada sam prešao živjeti u Francusku, osvojio sam Kup Francuske 1965 i bio član pobjedničkog tima na prvenstvu europe 1964 godine. Također sam osvojio Europsko prvenstvo i Internacionalni kup 1966u Canesu, gdje sam u finalu u pojedinačnoj borbi pobjedio Dominiqua Valeru. BI: U Cro Nai news, glasilu Nanbudo instituta Hrvatske, našli smo informaciju da ste u tim danim nosili sa sobom nož, kako bi napravili “hara-kiri” u slučaju da izgubite meč? Jeli to šala ili istina? YN: Kada sam se 1964 preselio iz Japana u Europu, moji roditelji su me ispratili s noćnim vlakom do Tokya, (tada još nije vozio superbrzi Shinkansen)… U vlaku sam cijelo vrijeme bio zabrinut da bi moji roditelji mogli pronaći “shooto”- kratku katanu, koju sam omotao kimonom. Na moju sreću nisu je pronašli… Razlog zbog kojeg sam bio u takvom psihičkom stanju bio je trogodišnji ugovor s Francuskom karate Federacijom, koji je uključivao moje nastupe za francuski tim i općenito podučavanje koje je trebalo pokazati snagu japanskog karatea. Bila je to stvar ponosa i časti. na sreću nisam izgubio niti jednu borbu, a nakon te tri godine prestao sam s aktivnim natjecanjima. BI: Vi ste oformili jedan novi stil karatea u Parizu? Zbog čega ste bili nezadovoljni dotadašnjom situacijom? YN: Poslije 1966 godine dosta sam vremena proveo radeći i trenirajući s poznatim majstorima karatea u SAD-u i Japanu. dvije godine poslije tog razdoblja osnovao sam Sankukai školu karatea u svom Nanbu doju. no prije toga na Shukokai prvenstvu u Parizu, zamjetio sam da se većina borbi odvijala istim tokom; direktni sudar dvaju natjecatelja u pravocrtnoj liniji (chokusen) odlučivao je o ishodu meča. Nisam tako zamišljao natjecanja i nisam se s time mogao pomiriti. K tome svi su bili totalno usmjereni na natjecanja, tehnika je bila razmjerno siromašna. Budući da sam u životu trenirao i judo i aikido, znao sam da postoje i drugi načini suprostavljanja protivniku, kao na primjer iskorištavanja njegove vlastite snage prilikom napada, za razliku od nadjačavanja putem blokada i protuudarca. Ne želim reći ništa loše o Shukokai metodama treninga, no to nije bila metoda o kojoj sam ja razmišljao. BI: Koliko ste sljedbenika imali u vrijeme stvaranja sankukai škole? YN: Jako puno. Sankukai se prakticirao u 43 zemlje, organizirao sam i Svjetsko prvenstvo u Monte Carlu s 17 državnih timova, no imali smo i jedan mali “obiteljski problem” tako da je preostalih 5 zemalja organiziralo svoje prvenstvo u Nici. BI: Ponovno ste nakon šest godina kreirali jednu posve novu borilačku vještinu? Što je pošlo loše sa sankukai stilom? YN: Sankukai je bila osobito uspješna škola na natjecanjima, no ponovno se sve počelo usmjeravati samo na natjecanja što je rezultiralo gubitkom temeljnih vrijednosti. Tada sam odlučio preseliti se u južnu Francusku i započeti s novom vještinom koju sam nazvao Nanbudo. Mnogi moji sankukai učenici odmah su pošli zamnom, a neki su nastavili s natjecanjima pa i u K-1. BI: Što je u stvaru nanbudo; karate stil, nova borilačka vještina ili sport? YN: Nanbudo nije karate, premda se bazira na principu prazne šake (japanski: “kara te”). S drugre strane mi imamo svoja natjecanja s vlastitim pravilima, slično judu ili kendu, te smo stoga i sport, ali također i borilačka vještina s zdravstvenim i energetskim vježbama. BI: Gledajući seminar u Zagrebu 20.12.2003. godine moj osobni utisak je bio da mnoge tehnike nalikuju aikidu i tai chiu. Dali ste imali doticaja s tim vještinama? YN: To je dobro pitanje. Jedno sam vrijeme trenirao i aikido u Japanu. Nikada nisam imao priliku vježbati tai chi. Naravno da sam kereirajući vlastiti stil borenja, ponekad bio pod utjecajem juda, aikida i karatea, no moja želja je bila da pojedine borilačke tehnike ujedinim sa zdravstvenim i energetskim aspektom vježbanja u jedan sustav, a to je nanbudo. BI: Dali podučavate vještinju borenja s tradicionalnim oružjima kao što su “bo” (štap), “katana” (japanska sablja) i slično? YN: Ja sam prakticirao rad s tradicionalnim oružjima koa što su: sai, nunchaku, tonfa, no sada podučavam samo “bo” i “boken” (vještina baratanja s drvenim mačem). Smatram da su jednostavna oružja ujedno i najefikasnija. BI: Kako biste rangirali nanbudo s obzirom na veliki broj japanskih, korejskih i kineskih borilačkih vještina koje se prakticiraju u svijetu? U kojim zemljama imate nanbudo klubove i organizacije? YN: Budući da sam Japanac, smatram da je nanbudo ipak japanska vještina, no istovremeno su praktikanti nanbudoa različitih nacionalnosti, tako da bismo mogli reći da je nanbudo također internacionalna borilačka vještina s japanskim identitetom. BI: Imate li pristalica u Japanu? YN: Da. BI: Što možete reći o svojim učenicima iz Hrvatske? Dali ste zadovoljni njihovim napretkom? YN: Već dugi niz godina podučavam u Hrvatskoj. Počelo je sa sankukai karateom, a kada sam kreirao nanbudo oni su me pratili. Bilo je i studenata drugih stilova koji su se pridružili kasnije. Općenito su vrlo zainteresirani i predano treniraju. BI: Sada ste navršili šesdeset godina. Dali ste ikada pomislili što će biti sa nanbudo vještinom poslije vas; imate li ideju o vašem nasljedniku? YN: Znate, u Japanu muškarca s navršenih šesdeset godina nazivaju Kanreki. Ja sam završio prvi krug života od šesdeset godina, doba kada se postiže optimalni balans yina i yanga.Sada sa šesdeset i jednom godinom nalazim se u početku drugog ciklusa života, tako da sam u tom drugom ciklusu još “vrlo mlad”. drugi ciklus života bi trebao biti posvećen prenašanju životnih iskustava mladima. Ne brinite, još imam dosta godina pred sobom i trenirat ću i podučavati dok god budem mogao… BI: Koji su vaši budući planovi? YN: Kao što sam vam rekao, daljni rad na širenju i usavršavanju nanbudoa. Također bih htio stvoriti jednu zakladu-fundaciju za zaštitu prirodnog okoliša i ljudi. BI: Približavajući se kraju našeg razgovora, dopustite da vas upitam koje biste savjete dali mladim poklonicima borilačkih sportova i vještina. YN: cilj borilačkih vještina je da zaštite sebe, ali i svoje najbliže; obitelj, prijatelje, zajednicu u kojoj živite i naposljetku prirodu. ako ne pružite ljubav, gubite sve. Boriti se protiv ljudi i prirode je pogrešno i destruktivno. Morate uvijek biti u pozitivnom raspoloženju, naprimjer natjecanja su za mene prilika za sklapanje prijateljstva, a ne za ozlijeđivanje protivnika. Morate poštovati ljude i prirodu. Uz takav duh možete vježbati bilo koji borilački sport ili vještinu, nije važno koju; izaberite ono što vam najbolje odgovara, kao kada kupujete novi auto. BI: Dali još želite nešto dodati? YN: Da, sretan sam što se nanbudo danas prakticira u 49 zemalja. Cijenim Hrvatsku gdje je nanbudo dostigao najvišu razinu u sportskom i duhovnom smislu. Ja sam uvijek podučavao “Nanatsu no chikara” (sedam energija) koje imaju za cilj razviti sve ljudske potencijale. Upoznao sam mnogo interesantnih ljudi iz različitih zemalja. U Hrvatskoj to su gospodin Srećko Ferenčak predsjednik Hrvatskog nanbudo saveza, ali i Skijaškog saveza, gospodin Petar Turković koji je bio i dopredsjednik Nacionalnog Olimpijskog komiteta. Također sam ponosan što je i predsjednik Republike Hrvatske, gospodin Stjepan Mesić naš član i što je našao vremena prisustvovati našem Nanbudo Super-9 turniru koje se održao potkraj godine u Zagrebu. BI: Najljepša hvala.

Nanbudo Klub Vještina u doba Covida-19
Da nanbudo živi i u doba corone pobrinuo se majstor nanbudoa 2. dan Ljudevit Došlić te je uz asistenciju brata Alojzia snimio ovaj zanimljivi i atraktivni video uradak na kojem se vidi veliki broj atraktivnih nanbudo tehnika te samog aktivnog vježbanja braće Došlić. Bravo za majstore i trenere Nanbudo Kluba Vještina iz Adamovca.

Nanbudo vježbe za online školu
Unatoč uvjetima karantene, naši sportaši dali su svoj doprinos „Školi na daljinu“. Izbornik hrvatske nanbudo reprezentacije Boris Keber te reprezentativci Kiara Turković i Krešimir Major, snimili su dva kratka videa za potrebe nastave TZK u sklopu Škole online Ministarstva znanosti i obrazovanja. Videa su prikazivana na Sportskoj TV i na online programu nastave TZK za više razrede osnovne te srednje škole. Reakcije su bile odlične, te je MZOS čestitalo i zamolilo za daljnju suradnju. Čim prođe opasnost od daljnjih potresa i vremenske prilike budu dozvolile, nastaviti ćemo s akcijom pomoći učenicima koji nažalost pravu nastavu TZK ne mogu pohađati u svojim domovima. Izdržimo svi uz nanbudo mantru: Snaga, hrabrost i samopouzdanje svima…!

Koronavirus Covid 19
Zbog situacije s pandemijom virusa Covid 19, Hrvatski nanbudo savez otkazuje sve planirane aktivnosti i natjecanja do 1. Svibnja 2020.Svjetsko prvenstvo održati će se u Istanbulu u listopadu. Točan datum očekujemo od organizatora pa ćemo ga i objaviti odmah po primitku te obavijesti. Sportašima se savjetuje da sa svojim trenerima naprave plan individualnog rada do daljnjega.Nadamo se da će se svi sportaši ponašati u skladu s uputama Vlade RH, te da će kao pravi sportaši biti na usluzi i pomoći onima kojima je to u ovoj situaciji najpotrebnije – starijim i bolesnim osobama. Naš izbornik je sa svojim sportašima već pokrenuo snimanje kratkih videa za pomoć Školi online u suradnji s MZO. U programu Sportske TV za učenike viših razreda osnovne škole i učenike srednje škole, ići će program nanbudo vježbi kao dodatak programu tjelesnog odgoja.Nadamo se brzom povratku u sportske dvorane i na borilišta, a do onda: Ostajte zdravo, čuvajte sebe i svoje bližnje te budite korisni onima koji vas trebaju.

Državno prvenstvo 2020.
Dana 08.03.2020 u dvorani sportskog centra u Dubravi održano je državno prvenstvo u nanbudo sportu. Sudjelovalo je 70-ak natjecatelja iz 8 klubova. Svi naši najbolji natjecatelji su nastupili i opravdali uloge favorita, te nastavljaju s pripremama za međunarodna natjecanja kasnije ove godine. rez_ph_2020

Nanbudo Super 9 – Svjetski klupski kup
Od 4-8. prosinca u Zagrebu je održan 14. po redu tradicionalni međunarodni turnir Nanbudo Super 9, ovaj put u formatu Svjetskog klupskog kup natjecanja, pod pokroviteljstvom gradonačelnika Grada Zagreba g. Milana Bandića, te uz potporu Središnjeg Državnog Ureda za Šport i Svjetske Akademije Borilačkih Vještina iz Švicarske. Sudjelovalo je preko 100 sportaša iz 10 zemalja. Po prvi put nastupili su i natjecatelji iz dalekih a prijateljskih nam zemalja – Indije i Irana. Uz atraktivne nanbudo i interstilske discipline, posebna atrakcija bili su gosti iz NR Kine – demo tim wushu sporta iz Sportskog instituta pokrajine Hubei, koji su jednostavno oduševili brojne poklonike borilačkih sportova i vještina. U završnici turnira, najuspješniji su po tradiciji bili vrsni hrvatski sportaši, pa je i ovaj put naslov najboljih na turniru ostao u Hrvatskoj u vlasništvu Lane Belić (Peščenica) i Krešimira Majora (Gradec). No u disciplinama interstilskih kata, sva su prva mjesta otišla u Milano, fantastičnim talijanskim katašima. U muškoj konkurenciji ispred Kreše Majora, pobijedio je Lorenzo Bergamashi, u ženskoj konkurenciji među tri vrhunske timske svjetske prvakinje Sara Franzoni, Martina Zolcolanti i Sara Marafetti, uspjela se umiješati naša Kiara Turković i osvojiti izvrsno treće mjesto. Naravno talijanski kata tim, (pet godina zaredom svjetske prvakinje u WUKF federaciji) osvojio je također prvo mjesto, ispred našeg (K. Major, V. Major i K. Turković) i marokanskog kata tima. U borbama su međutim naši predstavnici osvojili sva prva mjesta: u ju randori-ju u lakoj kategoriji trijumfirao je ponovo Krešimir Major (nakon pobjede nad Marokancem u polufinalu u finalu je dobio sve boljeg Nikolu Lovrića), a u teškoj Vedran Tepavac u finalu protiv bivšeg svjestkog prvaka Kamerunca Louboua. U nanbudo kumiteu do 70 kg uvjerljivim nastupom i pobjedom u finalu protiv iranskog natjecatelja trijumfirao je Toni Čujić Klenovar, do 78 kg prvo mjesto pobjedom u finalu protiv Youssef Hafida osvojio je Fran Juraj Kajs, a Jan Lasić osvojio je kategoriju preko 78 kg pobjedom u finalu protiv Marka Ristića. U novoj disciplini Balance combat u finalu seniorskih kategorija pobijedili su Ana Marija Konta do 70kg (Gradec), Lana Belić do 60kg (Peščenica), Vedran Major do 70kg (Gradec) te Vedran Tepavac (Peščenica) do 85kg. Također treba spomenuti izvrsne nastupe naših mladih sportaša te je u kategoriji kata Odin Gršić (Peščenica) osvojio broncu u kategoriji kadeta, Sven Barac (Peščenica) osvojio srebro u kategoriji juniora, Lea Jularić (Peščenica) osvojila zlato u kategoriji juniorka te u istoj Margita Fazinić (Gradec) broncu. U disciplini Balance combat Odin Gršić (Peščenica) osvojio je zlato. Posebne nagrade dvije fotografije čuvenog hrvatskog umjetnika, fotografa, skulptora i slikara (nekad uspješnog nanbudo borca) Stefana Lupina, a koje je uručio sam Lupino, prema odluci međunarodnog žirija (Arnaud Nkamhoua, Roy Andreassen, Jozsef Kiraly), za najsrčaniji nastup dobila je Talijanka Sara Marafetti. A kao najstariji natjecatelj dobitnik je bio Christian Loubou iz Kameruna. After party fešta u Klubu Književnika na Trgu Bana Jelačića (uz koncert Nike Turković i Matije Cveka, a uz posebnog glazbenog gosta Davida N’Hannacka iz Kameruna), nastavila se u žestokom tempu do ranih jutarnjih sati. Čestitke svim sudionicima, do slijedećeg izdanja Nanbudo Super 9…

14. TRADICIONALNI NANBUDO SUPER 9 TURNIR – SUBOTA 7.12. 2019. DVORANA VINKO BEK, KUŠLANOVA 59A FINALE U 19:00 SATI
14. Tradicionalni Nanbudo Super 9 turnir, održati će se u subotu, 7.12. u Dvorani Vinko Bek u Kušlanovoj ulici 59a. Natjecanja će se održavati cijeli dan a finalni dio počinje u 19.00 sati. Ove godine očekujemo preko 100 natjecatelja iz desetak zemalja koji će nastupiti u formatu Svjetskog klupskog nanbudo kupa. Posebni gosti priredbe biti će demo tim Kineske wushu asocijacije koji se nalazi na turneji po Hrvatskoj, a sa svojim demo nastupom predstaviti će se zagrebačkim ljubiteljima borilačkih vještina upravo na našem turniru. Zato ne propustite ovu prigodu za uživanje u vrhnuskim izvedbama majstora borilačkih sportova i vještina. Ulaz je naravno slobodan. Dobrodošli…

Nanbudo SP održano u Marini di Carrara
Svjetsko prvenstvo u Marini di Carrara okupilo je nekoliko tisuća sportaša iz preko 100 zemalja. Hrvatska nanbudo selekcija tradicionalno je bila među najuspješnijim osvajačima medalja. Tako je Vedran Major NBDK Gradec osvojio broncu u katama, srebro u borbama balance combata do 75kg te zlato u timskim katama. Krešimir Major NBDK Gradec srebro u open katama te bo katama, broncu u borbama balance combata do 70kg i zlato u timskim katama. Luka Junaković NBDK Gradec srebro u borbama balance combatu do 85kg te zlato u timskim katama. Sven Barac NBDK Peščenica juniorsko srebro u katama i zlato u bo katama. Željko Antunović NBDK Dubrava juniorsko zlato u open katama te broncu u borbama balance combata do 65kg. Kadet Odin Gršić NBDK Peščenica zlato u katama i bo katama. Lana Belić NBDK Peščenica seniorsko zlato u katama i broncu u open katama. Ariana Vađunec NBDK Gradec odlično četvrto mjesto u katama te seniorsko zlato u borbama balance combata do 70kg. Ana Fazinić NBDK Gradec juniorsku broncu u katama te seniorsko zlato u borbama balance combata do 65kg. Lea Jularić NBDK Peščenica juniorsko srebro u open katama te zlato u katama. Kaja Antoljak i Ida Radić NBDK Peščenica srebro i bronca u katama i open katama. Na kraju prvenstva, po običaju su pozvani najbolji pojedinci i timovi da nastupe na turniru Grand Champions na velikoj pozornici. Nastupilo je desetak najboljih svjetskih demo pojedinaca i grupa. Pred nekoliko godina, na istom turiru, našem legendarnom demo timu (Edin Mahmuljin, Darko Laktašić i Vedran Sedlar) prvo mjesto izmaklo je za dlaku. Tada je pobijedio izvrsni američki svjetski prvak u katama. Ovaj put, naslijednici našeg najboljeg demo tima svih vremena, u sastavu Krešimir i Vedran Major te Luka Junaković, nastupili su s očekivanjima da dostojno prezentiraju naš sport i budu što bolji. Nastupili su zadnji i potpuno oduševili i publiku i suce koji su im dodijelili navjiše moguće ocjene. Potpuno zasluženo, momci su osvojili Grand Champions turnir i sa sobom ponjeli titulu Velikih Šampiona Demo vještine, i 500 $ nagrade.Čestitamo!!!!

Sportski nanbudo seminar u Skienu u Norveškoj
Trenersko natjecateljski tim nanbudo kluba Gradec bio je ovog vikenda 26/29.09. u posjetu prijateljskom Skien nanbudo klubu u Norveškoj. Naša je ekipa održala nekoliko izvrsnih treninga s naglascima na metodiku sportskog treninga najmlađih kategorija sportaša, usvajanje 5 Shoshin kata za natjecanje mladih sportaša i nižih pojaseva, uvođenje realističnijih tehnika kontranapada u randori vježbama kao pripremu za borbeni ju randori te tehniku balance combat discipline koju su sa oduševljenjem prihvatili od najmlađih do najstarijih sportaša.Dogovorena je daljnja intenzivna suradnja i razmjena kako na trenerskoj tako i na natjecateljskoj razini.

Tradicionalni međunarodni nanbudo seminar Rab – Lopar 2019
Na plaži Livačina, u Loparu, na otoku Rabu održan je tradicionalni ljetni međunarodni seminar. Uz hrvatske sportaše sudjelovali su i sportaši i treneri iz Italije, Mađarske i Irana. Posebno nas je veselio ponovni posjet predsjednika Mađarske nanbudo federacije ( zadnji put Mađari su sudjelovali na seminaru 2007. godine). Također je bilo zadovoljstvo ugostiti predstavnike Iranske nanbudo asocijacije koji imaju velike planove oko razvitka i širenja nanbudo sporta u ovoj mnogoljudnoj zemlji. Održan je i međunarodni turnir u Balance combat disciplini koja privlači sve više i više sportaša svih dobnih skupina. Zadnje ali ne i najmanje važno: Za stupanj majstorskog kandidata uz svekoliko oduševljenje i odobravanje prisutnih sportaša i trenera, položio je Fran Juraj Kajs, demonstrirajući zavidnu tehniku, koncentraciju i izdržljivost.

UPISI U ŠKOLE – KONAČNA RANG LISTA 2019/2020
Sukladno uputama za nacionalne sportske saveze, u prilozima se nalazi obrazac kriterija sportske uspješnosti sa konačnom rang listom nanbudo kandidata. Obrazac-kriterija-športske-uspješnosti_nanbudo Kandidati-za-sportske-odjele-nanbudo

Na prvenstvu u Riminiju Hrvatima pregršt medalja
Na Nanbudo Prvenstvu koje je održano u Riminiju, Italija, hrvatska se reprezentacija okitila s 12 medalja. Najbolji su bili Krešimir Major (NBDK Gradec) kod seniora (zlato u borbama i srebro u katama) i Lana Belić (NBDK Peščenica) kod seniorki (zlato u borbama i bronca u katama). Izvrsni su bili i Luka Junaković (NBDK Gradec) srebro u borbama te Vedran Major (NBDK Gradec) bronca u borbama i katama. Muški kata tim (Braća Major i Junaković – NBDK Gradec) okitio se broncom u natjecanju kata timova. Među juniorima izvrsni su bili Sven Barac (NBDK Peščenica) zlato u katama te Željko Antunović (NBDK Dubrava) srebro u katama i seniorska bronca u borbama. Zlato u borbama kadeta osvojio je Odin Gršić (NBDK Peščenica), a uspješno su nastupile i kadetkinje Lea Jularić (NBDK Peščenica), Margita Fazinić i Natalia Ceci (NBDK Gradec). Izuzetno je zadovoljan bio izbornik Boris Keber, te najavio pripreme za SP koje će se održati krajem listopada u Toskani.

MEĐUNARODNI LJETNI NANBUDO SEMINAR, LOPAR NA OTOKU RABU, LIPANJ 21-25 2019.
Tradicionalni ljetni međunarodni nanbudo seminar u Loparu na Rabu, održati će se ove godine od 21. do 25. lipnja. Biti će to ponovo mjesto usavršavanja znanja i učenja novih tehnika te pripremanja kandidata za nastup na Svjetskom kupu u Istanbulu krajem rujna. Seminar će kao i uvijek voditi Hanshi Zilhad Mahmuljin i Petar Turković te izbornik hrvatske reprezentacije Shihan Boris Keber.Teme seminara biti će: Metodika sportskog treninga za discipline kata, borbi i rada sa štapom (Bo), Balance combat (Borba ravnoteže) kao nova sportska disciplina.Kao i svake godine održati će se i polaganje za pojaseve i tradicionalno natjecanje na pijesku plaže Livačina. Treninzi će se odvijati:Ujutro od 8.00-9.30 hNavečer 18.30 -20.30 hKotizacija za seminar 200 kn.Cijene u HOTELU SAN MARINO ( jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne sobe )Polupansion 43 EuraTuristička taksa uključenaPOPUSTI: Djeca do 2 g. u sobi s 2 roditelja 100% Djeca do 12 g. u sobi sa dvije odrasle osobe 50% Djeca do 12 g. u sobi s jednom odraslom osobom 30% Dijete iznad 12 g. u sobi s dvije odrasle osobe 20%Informacije i rezervacije kod klupskih trenera ili na:nanbudosavez@nanbudo-savez.hrtel: +385 98 210 208

AFTER PARTY, 4. NANBUDOKA DEKADE I SNAŽNA PORUKA SURADNJE
Na Gala After Party-ju održanom nakon Turnira Super 9 u Restoranu Klub Književnika na Trgu Bana Jelačića, iznad upravo otvorenog Zagrebačkog Adventa, nanbudoke iz desetak zemalja, zabavaljali su se dugo u noć. Uz izvrsnu lokalnu kuhinju te Niku i Matiju, sjajan glazbeni dvojac popularnih hrvatskih pop glazbenika, atmosfera se dizala iz minute u minutu. Kada se bendu pridružio Kamerunac David N’Hannack i poput Ray Charlesa zapjevao s Nikom u duetu pravi blues – raspoloženje je kulminiralo. Na vrhuncu raspoloženja, Hrvatski nanbudo savez i njegov predsjednik Nikola Gaće, dodijelili su 4. nagradu Nanbudoka Dekade. Tu prestižnu nagradu do sada su dobila 3 fantastična sportaša i osobe: Mariano Carrasco (Španjolska) kao prvi, Roy Andreassen(Norveška) kao drugi te Jose Antonio Claveria (Španjolska) kao treći. Roy Andreassen, 2.Nanbudoka Dekade, imao je čast proglasiti 4. Nanbudoku Dekade. Ovaj put priznanje je ostalo u Hrvatskoj. 4. Nanbudoka Dekade je: Edin Mahmuljin, najuspješniji nanbudo sportaš na svijetu svih vremena, višestruki europski, svjetski prvak te pobjednik više turnira Super 9. Edo je još uvijek aktualni svjetski prvak u disciplini Kata scenic-teams, a istovremeno je i jedan od najuspješnijih hrvatskih novinara. Radi u sportskoj redakciji HRTa, te je više puta nagrađivan kao najbolji novinar posebice u kategoriji reportaža, a svi su ga dobro zapamtili po sjajnim reportažama sa nogometnog SP u Rusiji ove godine. Uglavnom osoba koja je apsolutno zaslužila ovu prestižno priznanje, na kome su mu čestitali svi prisutni prijatelji iz cijelog svijeta. Bravo majstore! U tom trenutku radosti i druženja nanbudo obitelji iz cijelog svijeta – iz Zagreba je poslana jasna i čvrsta poruka : Suradnja svih nanbudoka, bez obzira kojoj organizaciji pripadali je započela, ona je nepovratni proces i jedini način održanja i razvoja našeg sporta u svijetu. I zato svima onima koji se uporno bore protiv napretka, razvoja i suradnje poručujemo: Pridružite nam se – zajedno smo jači…

Spektakularno 13. Izdanje Turnira Nanbudo Super 9
1.prosinca u Zagrebu je održano 13. izdanje kultnog nanbudo turnira Super 9, sa sudionicima iz desetak svjetskih nanbudo zemalja. Turniru su nazočili Predsjednik HOO-a, Dr. Zlatko Mateša, Predsjednik Sportskog saveza Grada Zagreba, Nikola Dragaš, izaslanica Gradonačelnika Grada Zagreba, gđa Tanja Ališić, doajeni hrvatskog borilačkog sporta Dr. Emin Topić, Dr. Berislav Jandrić, Vjekoslav Šafranić, Nikola Smoljenović, Ivica Lepen (alias Stephan Lupino) i brojni drugi ljubitelji borilačkih vještina i sportova. Osim važnih gostiju iz Hrvatske, turniru su nazočili pioniri nanbudo sporta u svojim državama: Giuseppe Ferrara (Švicarska), Jan Moen (Norveška), Dr. David N’Hannack (Kamerun) te Srećko Ferenčak i Davorin Dombaj (Hrvatska). Uz njih bili su tu i Jean Luc Rubio (Francuska), bivši svjetski prvak, Rune Hansen, voditelj najmasovnijeg nanbudo kluba u svijetu – nanbudo kluba Skien, Roy Andreassen, bivši svjetski šampion (oba Norveška), Fiorentino Tampone, čelnik nanbudo federacije Italije, Sadik Umit Bilbay, tajnik Turske nanbudo federacije, Jozsef Kiraly, čelnik Mađarske nanbudo federacije, Christian Loubou, zamjenik tehničkog direktora Kamerunske nanbudo federacije, te Dr. Arnaud Nkamhoua (Francuska), predsjednik Međunarodne nanbudo federacije. Kroz turnir nas je svojim komenatarima, kao i obično, vodio prof. Petar Turković, osnivač nanbudo sporta u Hrvatskoj. Turnir su obilježili izvrsni nastupi u disciplini kata gdje su puno pokazali talijanski, norveški i švicarski natjecatelji, no vrhnje su ipak pokupili domaćini. Sven Barac uzeo je zlato u juniorskoj kategoriji, Krešimir Major u muškoj a Kiara Turković u ženskoj konkurenciji. Timske kate bile su također izuzetno zanimljive. Švicarci, Talijani i Marokanci ostali su bez odličja, a odličja su podijelili ekipa klubova: 3. mjesto Skien (Norveška), 2. mjesto Peščenica i 1. mjesto domaćini slavljenici ekipa Gradeca u sastavu braća Major i Kiara Turković. U borbama izvrsni su bili Marokanci sa drugim mjestom Aiche Hafid i prvim Sahouila Sadkounia u teškoj kategoriji kod muškaraca. Pobjedu u ženskim borbama uzela je odlična Norvežanka Linda Skarperud iz Skiena, a u lakoj kategoriji muškaraca najbolji pojedinac turnira – Krešimir Major iz Gradeca. Titule najboljih pojedinaca u teškoj kategoriji muškaraca i apsolutnoj kategoriji za žene uzeli su Sahouil Sadkouni (Maroko) i Kiara Turković predstavnica slavljenika Gradeca. Turnir je ponovno pokazao da za njega postoji veliki interes sportaša i sportske javnosti, te nakon desetgodišnje pauze apsolutno opravdao svoje obnovljeno izdanje. Nadamo se novim Super 9 turnirima i novim uspjesima naših sportaša, a sve na dobrobit daljnjeg razvitka ovog atraktivnog i zdravog borilačkog sporta.

Promocija knjige profesora Petra Turkovića: 40 godina nanbudo kluba Gradec i nanbudo sporta u Hrvatskoj
30.11. u Novinarskom domu u Zagrebu, pred više od 120 gostiju, promovirana je knjiga profesora Petra Turkovića: 40 godina nanbudo kluba Gradec i nanbudo sporta u Hrvatskoj. Promociji su nazočili predstavnici HOO-a, SSZG-a, Grada Zagreba, mnogih sportskih saveza, te prijatelji iz preko 10 svjetskih zemalja od Kameruna do Slovenije. Skup je u ime gradonačelnika Zagreba g. Milana Bandića, pozdravila i čestitala na izdanju, gđa Tanja Ališić iz Gradskog ureda za sport. Knjigu su predstavili Dr. Berislav Jandrić, jedan od pionira karatea u Hrvatskoj, Vjekoslav Šafranić, svjetski sankukai prvak iz 1976, te sam autor. Neven Mrzlečki jedan od prvih članova Gradeca iz 178, i članova tima osvajača brončane medalje na Prvom nanbudo EP u Napulju 1980, izvrsnom je izvedbom pjesme My Way Franka Sinatre ali u španjolskoj verziji uz gitaru, zaključio svečanu promociju, koja se nastavila u druženju dragih prijatelja uz domjenak. Knjiga osim povijesti hrvatskog nanbudo sporta, daje pregled svih velikih natjecanja (EP i SP) i šampiona od 1980-2018, pisana je dvojezično (HR/ENG) pa je time interesantna čitateljima i ljubiteljima nanbudo sporta iz cijelog svijeta. U ovom trenutku kopije su već otputovale u 12 svjetskih zemalja. Za svaki sport pa tako i nanbudo, važno je da postoji ovakvo izdanje kako se povijest nekog sporta ne bi zaboravila i krivo tumačila. Ova knjiga upravo to omogućuje i osigurava, pa će postati tim važnija literatura za sve koji ovaj sport poznaju ili žele upoznati. Knjiga se, u ekskluzivnom izdanju (tvrde korice, ful kolor, 180 stranica i oko 400 fotografija) i velikom formatu (30x30cm), može naručiti kod izdavača, Hrvatskog nanbudo saveza (nanbudosavez@nanbudo-savez.hr) po cijeni od 245 kuna+poštarina ili osobno preuzeti kod tajnika Saveza (tel.091 4284738)

Prva međunarodna konferencija o nanbudo sportu
U organizaciji World Martial Art Academy iz Švicarske i našeg saveza, 30.11. u Zagrebu u hotelu International održana je Prva međunarodna konferencija o nanbudo sportu. Na konferenciji su pred 50 sudionika, predavanja održali: David N’Hannack (Kamerun), Jozsef Kiraly (Mađarska) Jean Luc Rubio i Arnaud Nkamhoua (Francuska), Rune Hansen (Norveška), Giuseppe Ferrara (Švicarska), Fiorentino Tampone (Italija), te Zoran Barac i Petar Turković (Hrvatska). Zbog bolesti nije doputovao Sattar Khoei iz Irana, ali je njegova prezentacija također pročitana. Na okruglom stolu sudjelovali su predavači kojima se priključio i Jan Moen, dopredsjednik Međunarodne nanbudo federacije. Okrugli stol je bio otvoren za pitanja i komentare, pa je i publika sudjelovala. Prezentacije su bile izvanredne i pokrile su područja od kardiologije sportaša, preko antistres programa za poslovne ljude do periodizacije i dizajna treninga te pozicije nanbudoa u svijetu borilačkih sportova i vještina. Fokus dana bio je na budućnosti i održivosti nanbudoa u slijedećih 40 godina. Zaključci su donijeli naglaske na suradnji svih nanbudo organizacija u svijetu, edukaciji trenera, podizanja razine natjecanja i suđenja, te potrebe razvijanja nacionalnih nanbudo federacija i njihovo priznanje kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu.

Dani Hrvatskog nanbudo sporta 30.11./1.12.
Povodom proslave 40. obljetnice nanbudo sporta u Hrvatskoj, Svjetska akademija borilačkih vještina (Švicarska), te Zagrebački i Hrvatski nanbudo savez, organiziraju 1. Međunarodnu konferenciju o nanbudo sportu. Uz sudjelovanje uglednih svjetskih predavača, na konferenciji će uvodno predavanje održati prof. Petar Turković, a među desetak predavača iz cijelog svijeta biti će i naš uvaženi stručnjak za borilačke vještine Dr. Zoran Barac. Konferencija i okrugli stol o budućnosti nanbudo sporta, održati će se u hotelu International u Miramarskoj ulici u Zagrebu, u petak, 30.11. od 9-13 sati. Svi zainteresirani mogu se prijaviti na email nanbudosavez@nanbudo-savez.hr, kao sudionici u konferenciji. Istog dana, 30.11. održati će se promocija knjige prof. Petra Turkovića pod naslovom: 40 godina Nanbudo kluba Gradec i nanbudo sporta u Hrvatskoj. Promocija će se održati u Novinarskom domu u Perkovčevoj ulici u Zagrebu, s početkom u 16 h. Svi zainteresirani ljubitelji nanbudoa ali i drugih borilačkih sportova, dobro su došli na promociju ove knjige. U subotu, 1.12. u dvorani u Kušlanovoj 59a, održati će se 16. međunarodni turnir najboljih svjetskih nanbudo boraca RostSport Nanbudo Super 8, ovaj put u proširenom izdanju s kategorijama kadeta, juniora, seniora i seniorki. Turnir će se održati u subotu od 9-15 h, a veliko finale od 19h. Kao rođendanski poklon za 40. rođendan našeg sporta – organizator časti publiku slobodnim ulazom – te su naravno svi nanbudo fanovi pozvani da uživaju u majstorijama ponajboljih svjetskih nanbudo boraca. WMAA-NANBUDO-CONFERENCE

Prilog sa HRT-a Edin Mahmuljin
Svjetski nanbudo prvak Edin Mahmuljin okušao se u olimpijskim borilačkim sportovima – boksu, teakwondou i judu.

Sjajan nastup hrvatskih sportaša na SP u Indiji
Mlada hrvatska kadetska, juniorska i seniorska nanbudo selekcija nastupila je izuzetno uspješno na SP u Dehradunu, Indija, od 27-30.9. Najmlađi Odin Gršić i Lea Jularić (oboje članovi Peščenice) okitili su se zlatnim medaljama u disciplini kata, kao i njihov klupski kolega Sven Barac u kategoriji juniora. Željko Antunović (Dubrava) osvojio je srebrnu medalju u disciplini bo kata te brončanu u ju randori borbama. Fenomenalna je bila Lana Belić (Peščenica) osvojivši zlatnu i srebrnu medalju u disciplinama borbi i srebrnu u katama, te s tri medalje postala najboljom natjecateljicom prvenstva. Prvi nastup u seniorskoj konkurenciji ovjenčan zlatnom medaljom u katama ostati će sigurno u fantastičnoj uspomeni, Kiari Turković, dok su Arijana Vađunec i Ana Fazinić (sve tri Gradec) osvajanjem brončanih medalja u kategorijama borbi također postigle svoj najveći uspjeh. U muškoj seniorskoj konkurenciji Gradecov kata tim (Vedran i Krešimir Major te Luka Junaković), pomeo je konkurenciju i uvjerljivo osvojio zlatnu medalju u timskim katama. U borbama seniora Vedran Tepavac (Peščenica) osvojio je zlatnu medalju u kategoriji do 90kg. Fenomenalni rezultati ove mlade ekipe podigli su atmosferu u reprezentaciji izbornika Kebera do te razine da se jedva čeka slijedeće natjecanje i dokazivanje. Super 9 turnir je prilika koja dolazi vrlo brzo.

Gaisf
Međunarodna nanbudo federacija koju je zastupao glavni tajnik Petar Turković, bila je pozvana na sastanak s potencijalnim budućim članovima koji je organizirao GAISF, u Lausanni, 20.7. Sastanak je održan u Royal Savoy hotelu u Lausanni, a nazočili su mu visoki dužnosnici MOK-a, i GAISF-a. GAISF su predstavljali predsjednik Patrick Baumann i podpredsjednik Stephan Fox, te predsjednik komisije za članstvo Antonio Espinos. Potencijalni novi članovi, informirani su o promjenama u procesu primanja te novim uvjetima koje treba ispuniti za članstvo u GAISF-u. Nakon sastanka domaćin je organizirao domjenak na kome su se predstavnici federacija u neformalnoj atmosferi družili s predstavnicima GAISF-a i postavljali im mnoga praktična pitanja. Sve u svemu, vrlo koristan sastanak i korisne direktive koje treba slijediti na putu u članstvo GAISF-a.

U posjetu Davorinu Dombaju
Nakon sastanka potencijalnih GAISF članova u Lausanni (Švicarska) kojem je nazočio kao predstavnik INF-a, Petar Turković je posjetio Davorina Dombaja, (također jednog od pionira nanbudo sporta u Zagrebu), u njegovom domu u Baselu. Razgovaralo se puno o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti nanbudo sporta te o knjizi Petra Turkovića čija će promocija biti 30.11. u Zagrebu. Naravno, Davorin Dombaj biti će nazočan tom događaju, jer se i u knjizi spominju godine u kojima je sudjelovao u postavljanju temelja nanbudo sporta u Hrvatskoj. Davor se sa veseljem naravno sjeća svojih početaka u nanbudou, a posebno ga je nasmijao intervju koji su mu poslali prijatelji iz Zagreba. Naime to je intervju jednog Turkovićeva učenika koji na youtubeu tumači kako je počeo trenirati nanbudo kod Davorina Dombaja u zagrebačkom Kemijskom školskom centru. Davor Dombaj pak, nikad nije vodio klub u Kemijskom školskom centru (vodio je treninge s Petrom Turkovićem i Srećkom Ferenčakom u nanbudo klubu Gradec u Kušlanovoj i Laginjinoj), a dotičnog učenika nikad u životu nije vidio, jer je napustio Hrvatsku 1987., dok je ovaj počeo trenirati nanbudo u nanbudo klubu Kaptol kod Petra Turkovića tek 1992. godine. No eto, dobar glas se daleko širi, pa su i temelji nanbudoa koje je Davor postavljao, ostavili traga na mašti novih mladih nanbudo vježbača.

Edin Mahmuljin i Diego Maradona na SP u nogometu u Moskvi
Svjetski prvak i najuspješniji muški nanbudo sportaš svih vremena, sportski novinar HRT-a, Edin Mahmuljin sa jednim od najboljih nogometaša svih vremena Diegom Maradonom na SP u nogometu u Moskvi.

Održan je tradicionalni međunarodni ljetni seminar u Loparu na otoku Rabu
Od 21.-25.6. održan je tradicionalni međunarodni ljetni seminar u Loparu na otoku Rabu. Ovaj puta hrvatskim su se sportašima pridružili iranski i talijanski kolege. Posebna atrakcija seminara bili su najmlađi članovi Nanbudo kluba Nami iz Slavonskog Broda. Seminar je obrađivao natjecateljske Randori tehnike, te učeničke Shoshin i napredne/majstorske kate. Posebna pažnja posvećena je Kawazu kati i njenoj Bunkai verziji. Promovirana je i Inochi – forma dimenzioniranja ki energije. Na polaganju za 3 kyu bili su odlični Odin Gršić i David Zadravec, a vrhunsku tehniku prikazao je i Sven Barac položivši za 1.kyu. Izvršni odbor HNBDS-a, imenovao je prof. Franju Jurkovića, novim predsjednikom ispitne komisije Hrvatskog nanbudo saveza. Čestitke svima!

NANBUDO I WUSHU ZAJEDNO DO REKORDA HRVATSKE OLIMPIJSKE AKADEMIJE
Zagreb, 22. svibnja 2018. – Nakon uspješno provedenog još jednog programa obrazovanja i osposobljavanja kadra, Hrvatska olimpijska akademija (HOA) promovirala je u hotelu Panorama 63 stručna djelatnika (48 trenera i 15 trenerica) wushu tai chi chuana, sanshoua, kung fua i nanbudoa. Treba napomenuti da nikad do sada ni u jednom sportu, HOA nije ostvarila takvu brojčanost trenera na jednom tečaju. Svi oni dio su prvog naraštaja, školovanog prema programu odobrenom od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, a ujedno i prvi vlasnici javne isprave tj. uvjerenja o osposobljenosti za spomenute borilačke vještine. Uvjerenja su im uručili dopredsjednica HOO-a Sanda Čorak i predsjednik HOA-e Saša Ceraj. Program osposobljavanja za trenere i trenerice (21+13) wushu tai chi chuana uspješno su prošli: Igor Bilota, Radomir Blagojević, Tatjana Božac, Raul Brščić, Ljiljana Bubnić, Drago Burazer, Helija Dokić, Amadeo Darko Dujmović, Darko Ferenčak, Damir Grbac, Vlasta Mohaček Grošev, Vesna Jakšić, Andrej Jelečki, Saša Jezdec, Biljana Končar, Mario Krot, Marina Linčir, Nedeljko Macura, Slađana Macura Krnjatić, Renata Majer, Sergej Mudrovčić, Dražen Mužar, Tatjana Ordanić, Rada Pašić, Željko Pavlin, Martin Pavlina, Mario Peljušić, David Petrović, Helena Petrović, Gordana Popović, Borivoj Ranitović, Dino Sošić. Tomislav Tomasić i Mladen Vedriš. Program osposobljavanja za trener(ic)e wushu sanshoua (8 polaznika) uspješno su prošli: Karlo Hac, Boris Keber, Alen Klančar, Toni Čujić-Klenovar, Ivica Klobučar, Ivan Mikacinić, Dean Putina i Robert Špoljar. Program osposobljavanja za trenere i trenerice wushu kung fua (7 polaznika) uspješno su svladali: Zoran Barac, Hrvoje Gotovac, Miroslav Kušek, Igor Matutinović, Dario Mrvelj, Mladen Popović i Franjo Vinković. Program osposobljavanja za trenere i trenerice nanbudoa (12+2) uspješno su prošli: Alojzije Došlić, Ljudevit Došlić, Jurica Gršić, Luka Junaković, Željko Karafin, Boris Keber, Tea Knežević, Darko Laktašić, Domagoj Lovrić, Nikola Lovrić, Krešimir Major, Vedran Major, Ivan Roglić i Kiara Turković. U ime novog naraštaja trenera zahvalio je predsjednik Hrvatskog wushu saveza Zoran Barac koji je i sam bio polaznik programa, stekavši uvjerenje o stručnoj osposobljenosti. Osim predsjednika Ceraja i članova Upravnog vijeća HOA-e (Jasenka Wolf Cvitak i Marijan Klanac), skupu su nazočili Direktor Hrvatskog wushu i Hrvatskog nanbudo saveza Petar Turković, Predsjednik Hrvatskog nanbudo saveza Nikola Gaće te glavni tajnik HOO-a Josip Čop, koji je pozdravio skup i čestitao novim trenerima na izobrazbi.

Fenomenalan nastup svjetskih prvaka u demo-self defence disciplini nanbudo kata na 1. Festivalu borilačkih sportova i vještina FADAM, u Kamerunu
Nakon osvajanja naslova svjetskih prvaka u katama self defence, Edin Mahmuljin, Darko Laktašić i Krešimir Major, bili su pozvani da budu sudionici Prvog afričkog festivala borilačkih sportova i vještina u Kamerunu. U glavnom gradu Yaoundeu, u najvećem gradu Douali te u najpoznatijem turističkom središtu Kameruna Limbeu, u tri dana nastupilo je preko 40 različitih timova iz 30-tak zemalja. Uz profesionalan kineski tim „Shaolin monks“, hrvatski je tim proglašen drugim najboljim na sva tri prikaza, te je na svim nastupima ispraćen gromoglasnim aplauzom i ovacijama. Tehnika, ekspolzivnost i estetika pokreta bili su najbolja moguća promocija nanbudo sporta u konkurenciji s karateom, tekvandoom, kempom, jiu jitsuom, krav magom, self defense i mnogim školama kung fua u kojima su naravno odskakali fenomenalni „Shaolinci“. Glavni organizator i predsjednik FADAM-a, afrički Brucee Lee – Dominique Saatenang, bio je posebno zahvalan našem timu koji je prevalio najduži put da bi dao doprinos ovoj velikoj sportskoj priredbi koja je održana pod pokroviteljstvom Predsjednika Kameruna te uz nazočnost brojnih ministara i guvernera pokrajina u kojima je festival održan. Doživljaj ove prekrasne zemlje i ljudi, ostati će nam u nezaboravnom sjećanju. Posebno ćemo pamtiti posjet utočištu za Primate u Yaoundeu, vožnju kanuima po drugoj najdužoj rijeci u Kamerunu Nyongo (840 km), te nogometnu utakmicu koju su naši reprezentativci odigrali na crnom pijesku prekrasne plaže u Limbeu. Posebna je bila i vožnja po Kamerunu uz policajca na motoru s „rotirkom“ koji je predvodio našu kolonu, te otvorenim džipom i maskirno uniformiranim vojnim osiguranjem s dugim cijevima koji su pratili naš autobus u dvosatnoj vožnji od Douale do Limbea. Konačno, posljednje ali ništa manje važno, tehnički direktor Hrvatskog nanbudo saveza prof. Petar Turković, održao je niz konstruktivnih sastanaka s kamerunskim kolegama, te dogovorio čitav niz aktivnosti u smislu povećanja sportske suradnje između članova oba saveza.

ODRŽANO PRVENSTVO HRVATSKE U KATA SAMOOBRANI
Proteklog vikenda 17.3.2018. održano je PH u kata samoobrani za sve dobne skupine. Domaćin ovog natjecanja bio je Nanbudo klub peščenica koji je i jedan od najstarijih klubova u Zagrebu. Ova disciplina, jedna od najatraktivnijih disciplina kod nas i u svijetu dobila je po prvi puta natjecatelje mlađih generacija. Svi timovi prikazali su odlične tehnike samoobrane tako da su svi pohvaljeni od strane sudačke komisije HNBDS-a, a posebice možemo pohvaliti NBDK Slavonski Brod koji se uz intenzivni rad probija prema zlatnom odličju. Seniorski tim NBDK Slavonski Brod osvojio je srebro dok su zlatni bili tim NBDK Gradec. Nažalost uz posljednje treninge prije samog natjecanja tim NBDK Peščenice zadobio je ozljedu timskog natjecatelja i time su izgubili tim seniora dok su kod mlađih generacija osvojili zlatno odličje. Nakon dugog niza pobjeda NBDK Peščenice ovog puta je najbolji bio NBDK Gradec sa osvojenim zlatom kod seniora i srebrom kod mlađih kadeta/kinja. Čestitamo svim klubovima i natjecateljima na odličnim rezultatima i vrhunskim izvedbama uz stručni nadzor trenera te neka tako nastave i u budućnosti. Uskoro nam slijede i timske borbe te se veselimo ponovnom viđenju.

HRVATSKI NANBUDO SAVEZ PREDSTAVLJEN NA SPTV
U sklopu serijala Moj savez na Sportskoj Televiziji predstavljen je Hrvatski nanbudo savez. Gosti SPTV-a, bili su direktor saveza Petar Turković i izbornik reprezentacije Boris Keber. HRVATSKI NANBUDO SAVEZ PREDSTAVLJEN NA SPTV

DOSHU SOKE YOSHINAO NANBU-U SLAVI 75. ROĐENDAN
Hrvatski nanbudo savez čestita osnivaču nanbudo vještine i sporta Doshu Soke Yoshinao Nanbu-u, njegov 75. Rođendan (13.2.1943.) uz želje za dobro zdravlje i još mnogo produktivnih godina u razvijanju nanbudoa. Također mu želi da svoju mudrost u slijedećem razdoblju usmjeri ka ujedinjenju svih nanbudo organizacija u svijetu, kako bi se nanbudo sport mogao razviti još snažnije i zauzeti što značajnije mjesto u obitelji borilačkih sportova.

MEĐUNARODNI SEMINAR OD 6.-9.12. U SKIENU (NORVEŠKA)
Jedan od najbolje organiziranih svjetskih nanbudo klubova – norveški Nanbudoklubb Skien, organizirao je međunarodni seminar od 6.-9.12. u Skienu. Pozvani su bili sportaši i treneri iz Italije, Švicarske i Hrvatske, te naravno domaći sportaši i treneri iz Norveške. Stotinjak seminarista nekoliko je dana izmjenivalo iskustva različitih trenerskih pristupa, pa su tako talijanski trener Tampone i švicarski Ferrara održali nekoliko odličnih treninga s fokusom na metodiku treninga elementa kata. Norveški trener Hansen prezentirao je odlične sotai tehnike, a voditelj hrvatske delegacije prof. Petar Turković održao je predavanje o genealogiji nanbudo vještine te potrebi svjesnosti svih onih koji obrazuju i pripremaju sportaše, o tome otkuda smo došli i kuda idemo s nanbudo vještinom i sportom. Nakon predavanja koje je pobudilo izuzetan interes sudionika, hrvatska je delegacija u sastavu Petar Turković, Boris Keber, Lana Belić, Vedran Major, Luka Junaković, Tea Knežević i Ana Fazinić, prikazala razvoj osnovnih nanbudo tehnika te cjeloviti koncept borbenih disciplina od Ju randorija, preko Nanbudo kumitea (laki kontakt), do Ki nagare kumitea (disciplina Sporta za sve). Seminar je završio prikazom elemenata metodike kata treninga, te prezentacijom Pet Shoshin kata – kreiranih za niže pojaseve, kako bi popunile prazninu između Shiho Tai i Nanbu kata. Treninzi, razgovori i završni domjenak okupili su ponovo stare prijatelje i majstore nanbudoa koji su u ovom sportu prisutni od samih početaka, a većina ih je počela s Shukokai školom profesora Tanija, pa preko Sankukai-a, krenula i u avanturu Nanbudo vještine i sporta. Dijeljenje zajedničkih vizija budućnosti, ujedinilo je sve nazočne u jedinstvenoj želji da prezumu odgovornost i dadu doprinos očuvanju i razvoju originalne vještine i tehnike nanbudoa, jer će jedino takav pristup omogućiti razvitak i budućnost ove atraktivne borilačke vještine i sporta.
Arhiva
- srpanj 2023
- rujan 2022
- srpanj 2022
- lipanj 2022
- ožujak 2022
- veljača 2022
- lipanj 2021
- ožujak 2021
- siječanj 2021
- rujan 2020
- lipanj 2020
- svibanj 2020
- travanj 2020
- ožujak 2020
- siječanj 2020
- studeni 2019
- listopad 2019
- lipanj 2019
- svibanj 2019
- siječanj 2019
- prosinac 2018
- studeni 2018
- listopad 2018
- srpanj 2018
- svibanj 2018
- travanj 2018
- ožujak 2018
- veljača 2018
- prosinac 2017